» Sociální revue

JUBILEJNÍ 5. ROČNÍK DNE DYSLEXIE - DAR DYSLEXIE

JUBILEJNÍ 5. ROČNÍK DNE DYSLEXIE - DAR DYSLEXIE

Přijďte se přesvědčit, že s handicapem jdou dělat zázraky. Interaktivní 3D hra s workshopy přímo v prostorách Veletržního paláce, dále také divadelní představení na téma dys, workshopy s dys umělci, odborníky a vynálezci.

 Místo a čas konání: 7. září a 9. září 2014 od 10 – 21 hodin ve Veletržním paláci
v Národní galerii v Praze

 Po celý den je pro návštěvníky akce zdarma.


DEN DYSLEXIE, který dosud neexistuje nikde ve světě, slaví jen děti v ČR. Tento rok je jubilejní a poprvé také mezinárodní, účastní se jak naši sousedé ze Slovenska, tak odborníci z USA. Bude zde vytvořeno interaktivní 3D prostředí, které děti bude motivovat splnit všechny úkoly, za které získají mnoho dárků. Po celý den budou probíhat workshopy s lidmi, kteří s dyslektiky, dysgrafiky a hyperaktivitou žijí a pracují, představí se výtvarní umělci, tvůrci pomůcek, odborníci a další.

Dr. Alena Kupčíková, zakladatelka Dne Dyslexie, říká: „Tento rok je výjimečný tím, že se jedná již o pátý ročník, proto jsme se rozhodli, že bude realizován dva dny, abychom vyšli vstříc všem. Zařadili jsme i workshopy, které na první pohled nevypadají jako workshopy pro dyslektiky, ale jsou důležitou součástí, jak na svět nahlížet jinak. Samozřejmě se zde objeví
i všichni ti, jenž přispívají k pomoci v handicapu dys, tvůrci pomůcek i odborníci, ale také např. neslyšící a nedoslýchaví a jejich způsoby výuky. Budeme se snažit tento rok poukázat na vše, co pomáhá lidem v jiných oborech a mohlo by pomoci i nám dyslektikům.“

V. ročník Dne Dyslexie se koná pod záštitou Doc. Ing. Mgr. Martina Dlouhého Dr. MSc., radního hlavního města Prahy pro oblast zdravotnictví, sociální politiky
a bydlení, pod záštitou pana Marka Ječménka, starosty Městské části Prahy 7 a pod záštitou Jiřího Koutského, radního pro kulturu Městské části Prahy 7.

 
DEN DYSLEXIE 7. 9. a 9. 9. 2014
V základním rozvrhu budou oba dny probíhat stejně.

  • 9:30 hodin - Tisková konference 9. 9. (možno dorazit i v neděli 7. 9.) se bude konat
    v prostorách akce, účastníky je možno zastihnout i během dne a to v LEVÉM KORZU VELETRŽNÍHO PALÁCE (vchod z ulice Dukelských hrdinů).
  • od 10.00 hodin – zahájení, představení všech účinkujících na workshopech
  • od 10.00 do 16.00 hodin - workshopy
  • od 16.00 do 19.00 hodin - přednášky (Přednášky účastníků, jak ze zahraničí (tlumočení zajištěno), tak našich z ČR) přesný časový rozvrh přednášejících najdete na www.dys.cz
  • od 19:30 – 21.00 hodin divadlo DYS Kaviár na chodníku
  • Kino DYS s filmem Dar dyslexie od J. Černého – po celý den

 

5. ročník Dne Dyslexie představí mnoho nového

Až z dalekých Spojených států amerických k nám zavítá s přednáškou Kevin Pendergast, ředitel školy The Kildonan School v New Yorku v USA. Kildonan school je škola pro studenty trpící dyslexií a jinými výukovými poruchami. Je to škola s dlouholetou tradicí (založena roku 1969). Další velice důležitou složkou pro každého je najít dobrou práci, umět se prezentovat a vyzdvihnout plusy, o tom všem si budou účastníci moci promluvit na workshopu Integrace dyspopulace do firemního prostředí aneb jak z dysznevýhodnění udělat přednost – workshop z prostředí personalistiky s Erikou Prachařovou a Lucií Hurychovou, HR specialistkami. Můžou dyslektici podnikat, když napíší chybu třeba ve faktuře? Jak podnikat s dysznevýhodněním aneb když strach má krátké nohy- Workshop Robina Vašnovského a přednáška Aleše Vyky. Mladí podnikatelé z Ostravy, dyslektici, kteří se s námi podělí
o svůj příběh v rámci workshopu a přednášky "Business a dyslexie". V našem projektu DAR DYSLEXIE se objeví i absolventi DAMU, FAMU a AVU. Roman Štabrňák pohovoří o tom jak se naučit text a být hercem s DYS. Workhsop o tom Jak správně mluvit aneb o rétorice na workshopu s hercem Václavem Legnerem. Ivan Komárek (figurální malíř) s jeho kolážemi ze všeho kolem a workshopem „Slova jsou obrazy“, dále umělkyně a zakladatelka Dne Dyslexie Alena Kupčíková a prevence dyslexie a dysgrafie již v předškolních letech (se svým interaktivním slabikářem a testy dys na interaktivních tabulích), aneb kdo neumí písmenka, zde jim porozumí. Absolvent FAMU, Jaroslav Černý, který také bojuje celý život s dyslexií, píše knihy a má za sebou již 300 dokumentů, napsal divadelní představení, Kaviár na chodníku, o každodenním životě DYS lidí. Na Dni dyslexie bude možno shlédnout jeho film DAR DYSLEXIE, který vznikl s koprodukcí České televize. Mnoho dyslektiků či dysortografů  je i v profesi architektury, což nám přijde ukázat slovenská architektka, Barbora Vachová, na svém workshopu, kde si účastníci vyzkouší tvořivou složku práce architekta. 3D hry v běžném životě a motorické dovednosti s inženýrem Rudolfem Kutinou (kariérně je ve svém oboru úspěšný i s dyslexií). Co takhle si navrhnout vlastní nočník s ředitelkou muzea nočníků Renatou Sedláčkovou, jež sama zná život dyslektika. Z řad odborníků se nám představí Drahomíra Jucovičová  a Jaroslava Budíková – workshop Mýty nejen o dyslexii (speciální pedagožky - poradkyně a tvůrkyně pomůcek). Lásku ke knize, i u dyslektiků, snad pomůže nalézt projekt Celé Česko čte dětem. Jak na dyskalkulii, třeba přes metodiku Montessori, předvede Martina Štanclová (ředitelka školy, která má sama zkušenosti s dyslexií). Úplně z jiného pohledu, jak vizuálně vnímají text ti, jejichž vnímání je odlišné- ASNEPAsociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel v čele s Marií Doležalovou. Další z novinek bude Workshop čínštiny, aneb je jednodušší naučit se čínsky než anglicky? Filip Mráček a jeho učebnice Hravě čínsky se zaměřují na vizuální aspekty jazyka, jde o zapojení pravé hemisféry, kterou lidé s dysznevýhodněním zpravidla využívají pro vnímání věcí více. Jak na angličtinu pro dyslektiky nám prozradí Alena Krömerová a její workshop “Nebojte se angličtiny”.

Za organizátory: Dr. Alena Kupčíková a Bc. Alena Krömerová



Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz