» Sociální revue

KVALITA SLUŽEB PRO SENIORY MŮŽE BÝT PĚTIHVĚZDIČKOVÁ

KVALITA SLUŽEB PRO SENIORY MŮŽE BÝT PĚTIHVĚZDIČKOVÁ

Prožít důstojné stáří v klidu, pohodě a příjemném prostředí je asi snem každého seniora. Že je možné takové prostředí vytvořit i v zařízeních sociálních služeb dokládá řada ocenění, které si dnes večer jejich zástupci převezmou na výročním kongresu Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR v Táboře.


Je potěšitelné, že v přísném hodnocení, které počtem přidělených hvězdiček oceňuje nejlepší zařízení (obdobně, jako je tomu třeba u hotelů), se objevila i řada nejlepších - pětihvězdičkových domovů a služeb. Certifikát s pěti hvězdičkami si převezmou Domovy pro seniory v Kadani, Praze 2 - Máchově, Hvězda ve Zlíně a Domov pro seniory Chodov. Pět hvězdiček získají i ambulantní služby centra ARPIDA.

Podle předpovědí demografů budou během následujících 30 let senioři nad 65 let tvořit skoro třetinu všech obyvatel naší republiky. A zdaleka ne všichni budou schopni se o sebe postarat sami nebo si péči zajistit v kruhu své rodiny. Proto již dnes roste - a dále poroste - tlak na zvyšování počtu lůžek v domovech pro seniory i na rozšiřování sociálních služeb poskytovaných v domácnosti nebo ambulantně.

Výzvou pro celou naši společnost je, abychom takovou péči dokázali zajistit nejen v dostatečném rozsahu, ale i ve špičkové kvalitě. "Stále více rodin musí z pracovních i jiných důvodů svěřit péči o své rodiče a prarodiče odbornému zařízení a jejich zcela pochopitelnou starostí je, zda tato péče bude poskytována na dobré úrovni," vysvětluje Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR. "Proto jsme připravili a provozujeme projekt externího hodnocení kvality těchto zařízení 'Značka kvality v sociálních službách', který usnadňuje zájemci a jeho rodinným příslušníkům vybrat si služby na skutečně špičkové úrovni."

Dnes získají prestižní značku, která je od roku 2013 součástí vládního Programu Česká kvalita, tyto pobytové sociální služby:

5 hvězdiček

- Městská správa sociálních služeb Kadaň

- Centrum sociálních služeb Praha 2 - Máchova

- HVĚZDA - občanské sdružení, Dům služeb seniorům

- Domov pro seniory Chodov

4 hvězdičky

- Sociální služby města Přerova

- Městský ústav sociálních služeb Klášterec nad Ohří

V oblasti poskytování pečovatelských služeb si čtyřhvězdičkové ocenění odnesou:

- Farní charita Pacov

- G-centrum Tábor

Z ambulantních služeb budou oceněny denní stacionáře:

- ARPIDA, centrum pro rehabilitaci osob se zdravotním postižením - 5 hvězdiček

- Základní škola a Mateřská škola a poskytovatel sociálních služeb, Kaňka - 4 hvězdičky

- Denní centrum Mateřídouška - 4 hvězdičky

Značka kvality v sociálních službách poskytuje certifikovaným domovům pro seniory, domovům se zvláštním režimem, ambulantním i pečovatelským službám odbornou zpětnou vazbu a možnost demonstrovat svou kvalitu jak směrem k zájemcům o poskytované služby, tak i vůči stávajícím uživatelům, jejich rodinným příslušníkům a samozřejmě i vůči široké veřejnosti. Klienti tak mají k dispozici nástroj a měřítko kvality zcela běžné v mnoha západoevropských zemích, které jim umožní jednoduše vybrat nejvhodnější zařízení sociálních služeb. Podrobnosti o hodnocení i o všech oceněných subjektech je možné najít na: www.znackakvality.info. Garancí objektivity a nezávislosti značky je její přijetí do vládního Programu Česká kvalita, který sdružuje seriózní a ověřené značky kvality - www.ceskakvalita.cz.

Zdroj: PROTEXT/Ing. Jiří Horecký, Ph.D., MBACopyright © 2023 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz