Medard
» Profesionálové

Česko má letošního barmanského mistra! V českém finále nejprestižnější barmanské soutěže na světě Diageo Reserve World Class, kterou pořádá STOCK Plzeň – Božkov, zvítězil Vítězslav Cirok z Becher´s Baru v Grandhotelu Pupp v Karlových Varech. Získal unikátní cenu od designéra Jana Plecháče a bude Česko reprezentovat na světovém finále v australském Sydney

Svěřujete své dítě do rukou školního logopeda? Pak byste měli zpozornět. Můžete mu totiž nevědomky víc ublížit než prospět. Školní logopedi čili speciální pedagogové se zaměřením na logopedii totiž nemají potřebnou zdravotnickou kvalifikaci a nemohou stanovit přesnou logopedickou diagnózu. Jejich posouzení stavu řeči může být nepřesné nebo dokonce mylné.

Digitalizace zrychluje. České zdravotnictví díky ní čeká posun k modelu digi-physical care, který kombinuje to nejlepší z fyzické a distanční zdravotní péče. Využití telemedicínských nástrojů v praxi totiž přibývá. Telemedicínské aplikace umožňují snadné používání a vysokou úroveň zabezpečení. A těší se stále větší popularitě nejen u mileniálů, ale i napříč generacemi. Konzultace na dálku dnes totiž dokáže ušetřit čas a starosti seniorům, chronikům, vysokoškolákům, ale i pacientům z odlehlých oblastí republiky.

Na pozici ředitele EUC Kliniky České Budějovice (polikliniky Jih), nastoupil Ing. Lukáš Chládek. „Naše českobudějovická klinika se řadí mezi významné pilíře zdravotnické skupiny EUC a mám radost, že na tomto místě mohu zúročit všechno, co jsem se o poskytování zdravotní péče naučil. Soustředit se budu na další rozvoj a růst kliniky, stejně jako na upevňování našeho postavení jako žádaného a spolehlivého zaměstnavatele,“ říká Ing. Lukáš Chládek.

Jak zbavit dítě strachu z potopení hlavy? Jakým plaveckým způsobem začít nejdříve? Jak do vody bezpečně skočit? A jak při výuce plavání pomohou zvířátka jako je krab, želva nebo tučňák? O tom všem vypráví nová kniha Jak naučit děti plavat hladce aneb Plavání s Plavlem a Plavlínou zkušené plavkyně a trenérky Gabriely Minaříkové.

Ekonomická situace v Česku se nevyvíjí příliš optimisticky – ceny energií, služeb i zboží raketově rostou. Podle odborníků se jedná o setrvalý stav, se kterým by občané České republiky měli reálně počítat v dalších 10 až 15 letech. Navíc z úspor Čechů uložených na běžných účtech stále víc ukrajuje inflace. Možností, jak své nastřádané peníze uchránit, může být jejich „přetavení“ v drahý kov

Mezi českými podnikateli stále výrazně převládají muži, a to v poměru tři ku jedné. Počty podnikatelek se však pomalu zvyšují ve všech krajích. Sílící postavení žen v byznysu naznačují i poměry ve studentských firmách. Z podnikavých středoškoláků, kteří se zapojují do mezinárodních programů, je 60 procent dívek. A pozice ředitelek firem je jim vlastní.

Je neuvěřitelné, že brněnský International již šest dekád poskytuje jen ty nejlepší služby svým hostům. „Hotel byl založený v roce 1962 a já tam jako mladý kluk přišel v roce 74, to mi tehdy bylo 16 let,“ vzpomíná na své začátky marketingový manažer Michal Řičánek. S tímto úžasným místem je formálně spjat od roku 1983, kdy se stal zaměstnancem. Je tomu tedy bez mála 40 let, co je spjat s jednou z nejvýznamnějších a nejlépe zachovaných staveb bruselského stylu v Česku.

Rok 2021 proběhl ve znamení péče o vlastní zdraví intenzivněji než kdy dříve. Podle statistik Češi zjišťují, jak posílit svoji imunitu právě během pandemicky nejsilnějších období. A je to pochopitelné. Z řady realizovaných studií[1] je patrné, že lidé s oslabenou imunitou jsou nákazou koronavirem ohroženi více než jiní. Pečovat o obranyschopnost těla se ale vyplatí po celý život. K silnější imunitě může přispět vyvážená strava, přiměřená pohybová aktivita, ale i důsledná prevence třeba za podpory laboratorních vyšetření.

Dr.Max je největší tuzemská síť lékáren a už celých deset let nabízí spolehlivě své služby a stejnojmenné produkty vlastní značky. Sortiment zahrnuje několik stovek položek a výrobce, sesterská společnost Dr.Max Pharma, dnes představuje největšího českého producenta lékárenských produktů ve volném prodeji. Svým rozsahem nemá projekt vlastní značky Dr.Max na kontinentu obdoby

Také nemáte rády titulky typu: „Týden po porodu a XY má svou dokonalou postavu zpět“ nebo „Před měsícem rodila? Ani byste to nepoznali!“. Média nejsou vždy motivující… Dávají ženám najevo, že vypadat dobře po porodu v co nejkratší době je vlastně nutnost. Ale co když se se to nedaří? Zeptali jsme se plastického chirurga, MUDr. Karla Urbana z pražské kliniky Esthé, jak to s ženským tělem po porodu je a s čím může pomoct estetická medicína, pokud má žena pocit, že to potřebuje.

Po čtyřicátém roku života se naše tělo přirozeně mění. Postupem času nestárne pouze pleť, klouby nebo mozek, ale i jeden z nejdůležitějších orgánů našeho těla – lidské oko. A tak jednoho dne při sledování telefonu, knížky nebo notebooku s hrůzou zjistíme, že se nám text čte o poznání lépe, pouze když jej oddálíme od očí. Řeč je o presbyopii neboli vetchozrakosti, která v pokročilém věku postihuje až 90 % populace.

Obliba sektů u nás každým rokem stoupá. A společně s tím se rozšiřuje také počet vinařství, v nichž se vyrábějí. Čeští zákazníci tak mají velmi bohatý výběr tuzemských sektů, které mohou ochutnat při slavnostní příležitosti – třeba o Vánocích a především na Silvestra. S výběrem sektů nám poradí hlavní someliér Salonu vín ČR Marek Babisz.

Součástí novorozeneckého screeningu bude od ledna příštího roku také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované imunodeficience (SCID).1 Doposud se vyšetřovalo osmnáct vzácných onemocnění.* Díky novorozeneckému screeningu je možné zjistit onemocnění dříve, než se projeví, a předejít tak nevratnému poškození. Včasná léčba dokáže uchránit zdraví, ale i snížit náklady na pozdější terapii.2 Rodiče mohou nechat své děti vyšetřit bezplatně ve všech krajích ČR.

Společnost Procter & Gamble, výrobce značek Ariel, Jar, Lenor nebo Pampers, se opět zapojuje do ochrany životního prostředí a připravila výukové materiály, které učitelům ve školách pomohou s výukou ekologických návyků. Materiály jsou zaměřené na tři stěžejní oblasti ochrany životního prostředí – ochranu vody, nakládání s odpadem a šetření energií. Jsou volně dostupné všem zájemcům na webu P&G.

Obavy mladých lidí z budoucího uplatnění jsou větší než kdy dřív. Výsledky průzkumů, které mezi tisíci vrstevníky provedli sami studenti, ukázaly na hlavní problémy nastupující generace – neschopnost orientovat se v příležitostech, potřebu lepších praktických znalostí a nízkou podporu škol v neformálním vzdělávání.

Šestý ročník tradiční podzimní akce, která do Plzně přináší novinky ze světa designu, proběhne po roční vynucené pauze na přelomu listopadu a prosince v prostorách DEPO2015. Letos se festival zaměří na možnosti kvalitního designu na minimálním prostoru s podtitulem „Jak žít v malém“. Návštěvníci se mohou těšit na představení miniaturních způsobů bydlení od tzv. tiny housů až po nápady z IKEA, na výstavy, workshopy i program pro děti, jako speciální host se představí Kateřina Šedá se svým projektem Herzlich Willkommen!