» Podnikání

Vstřícná nájemní politika Prahy? Odpuštění poplatku za předzahrádky, sleva na nájmu či možnost využít pražského realitního portálu

Vstřícná nájemní politika Prahy? Odpuštění poplatku za předzahrádky, sleva na nájmu či možnost využít pražského realitního portálu

Do konce července nemusí pražští podnikatelé platit za užívání veřejného prostranství pro umístění restauračních předzahrádek, rozhodl o tom Magistrát hlavního města Prahy. Ten tak restauratérům odpustil část jejich nájmů. Od srpna pak zaplatí provozovatelé předzahrádek v Pražské památkové rezervaci 30 procent původního nájemného, mimo ni polovinu. Hlavní město se nejen tímto ale i dalšími vstřícnými kroky snaží podpořit koronavirem zasažené podniky.


Česká republika sice už uvolnila řadu protipandemických opatření, dopady koronaviru nicméně pociťují tisícovky podnikatelů a živnostníků i nadále. Přestože jsou od 11. května otevřeny předzahrádky a za necelé tři týdny by se mohly zprovoznit také vnitřní prostory restaurací, jejich provozovatelé očekávají návrat do běžného provozu, jaký byl před propuknutím koronavirové pandemie, až v řádech několika měsíců. Metropole se jim proto snaží vyhovět svou vstřícnou nájemní politikou.

Praha na svém území odpustí do konce července poplatek za pronájem restauračních předzahrádek. Od srpna do konce roku poté zaplatí provozovatelé restaurací třicet procent nájemného z původní částky uvnitř Pražské památkové rezervace, mimo ni se cena sníží na padesát procent. Pražští radní původně zamýšleli odpustit nájem pouze do konce června. Nakonec se však přiklonili k druhé variantě a prodloužili dobu o další měsíc.

„Jsem rád, že rada nakonec akceptovala můj návrh na velkorysejší pomoc podnikatelům v restauratérství, tedy že v měsících červen i červenec bude nájemné za restaurační zahrádky odpuštěno. Doufám, že tento krok dá podnikatelům prostor se v tomto náročném období alespoň trochu nadechnout,“ říká radní pro oblast správy majetku Jan Chabr (TOP 09).

Vyšší slevu dostanou podnikatelé v památkové rezervaci kvůli většímu úbytku hostů od začátku šíření pandemie koronaviru. Obzvlášť ty podniky, které se zaměřovaly na zahraniční hosty nebo na nevšední gastronomické zážitky, pociťují ztrátu klientely nejvíce. „Z anonymizovaných dat mobilních operátorů víme, že v Pražské památkové rezervaci byl úbytek pohybujících se osob největší. V ostatních částech města je pohyb podobný jako v době před covidem,“ doplnil Jan Chabr.

Pražský magistrát také na začátku dubna nabídl tamním podnikatelům možnost, získat od města slevu na nájemném ve výši 30 % za 3. a 4. čtvrtletí roku 2020. Zažádat o ni ale mohou už jen několik dní. Do konce května totiž musí poslat vyplněný elektronický formulář „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“, který naleznou na webových stránkáchRealitního portálu Praha.

Realitní portál hlavního města Prahy, který vznikl již v roce 2018, nabízí přehledně na jednom místě všechny městem vlastněné nemovitosti, jež by se mohly stát ideální investicí pro zájemce, kteří se snaží překlenout současnou krizi. Během tří let se tak on-line portál stal přehlednou platformou, pomáhající zvýšit transparentnost hospodaření s městským majetkem.Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz