» Veletrhy

MOTOSALON bude vrcholem největší soutěže přestaveb ve střední a východní Evropě

MOTOSALON bude vrcholem největší soutěže přestaveb ve střední a východní Evropě

Motosalon v Brně vytvořil prostor pro mezinárodní soutěžní výstavu upravených strojů a unikátů Czech Custom Grand Prix 2020. V čele pořadatelského týmu je Ondřej Hrůza, který spolu se svým týmem stál posledních 15 za jinou akcí s názvem Bohemian Custom Bike. Czech Custom GP má ambici stát se do budoucna velkou custom show se silnou mezinárodní účastí v regionu střední a východní Evropy, říká Hrůza.


Proč vznikla Czech Custom Grand Prix?

Všechno to souvisí s velkými změnami kolem společnosti Incheba Expo a výstaviště v Praze-Holešovicích, kde jsme pořádali kultovní akci Bohemian Custom Bike. Společnost Incheba Expo, která v Holešovicích pořádala řadu let veletrh Motocykl, koupila firma ABF, a.s., která je majitelem a provozovatelem výstaviště PVA Expo Praha v Letňanech. Skončila tak nejen letitá anomálie dvou veletrhů motorek pořádaných ve stejném terminu prakticky vedle sebe, ale i lokace výstavy Bohemian Custom Bike v Holešovicích. Poslední ročník, tedy ten loňský, se už konal pod hlavičkou ABF, a.s. na výstavišti v Letňanech. V sezóně 2020 se v Praze žádná velká motocyklová výstava konat nebude a my jsme rozhodně chtěli pokračovat dál. Proto jsme využili nabídku využít nabídku BVV, která střídavě v Praze a v Brně Motosalon pořádá. I kvůli právům na původní jméno jsme se rozhodli pro nový název Czech Custom Grand Prix, který zároveň odkazuje na to, že jde o soutěžní přehlídku.

Co to znamená, že jde o soutěž?

Znamená to, že budou vybrané nejlepší kousky, které jednak získají ocenění v podobě poháru nebo voucheru na různé motocyklové díly, ale hlavně ty nejzajímavější z nich dostanou šanci účastnit se svétového finále soutěže motocyklových přestaveb AMD letos na podzim v Kolíně nad Rýnem.

Na jaké přestavby se mohou návštěvníci Motosalonu těšit?

V první řadě je třeba říci, že Custom Grand Prix 2020 je součástí Motosalonu, tedy že na obě akce platí jedna vstupenka. Akce se koná v pavilonu P a představí se na ní kolem stovky strojů v deseti kategoriích. Ty zahrnují motocykly od úplně radikálních staveb, kde konstruktéři začali se stavbou od základu, vyrobili si vlastní rám a další díly a použili libovolný motor, přes upravené Harleye, café racery, scramblery až po modifikované skútry nebo přestavby vycházející z domácích značek. Novinkou je samostatná kategorie upravených strojů značky Indian. Ve většině kategorií musí mít motocykly platnou STK.

Půjde jen o stavby z Česka?

Ne. Do soutěže se nám hlásí i zahraniční úpravci. Určitě budou k vidění práce z Německa, Itálie nebo Nizozemska, které patří ke světové špičce. Primárně ale chceme oslovit úpravce z regionu, tedy například ze Slovenska, Polska, Maďarska či Chorvatska a Ukrajiny. Počítám, že zastoupení domácích a zahraničních motocyklů bude tak půl na půl.

Kdy budete mít kompletní seznam účastníků?

Předpokládám, že v druhé polovině února, až naplníme kapacitu. Ta hala není nafukovací a každý stroj musí dostat určitý prostor pro svou prezentaci. O nejzajímavějších exponátech z našeho pohledu budeme průběžně informovat. Zájemci se stále mohou hlásit na našich stránkách https://www.customgp.cz/cs/.

Kdo bude motocykly hodnotit?

Motocykly bude hodnotit mezinárodní porota složená jak ze zástupců světové soutěže AMD, tak expertů a novinářů. Hodnotit ale budou i sami stavitelé, kteří však nebudou moci hlasovat pro svůj motocykl.

Jak je náročné takový motocyklový custom vytvořit?

Je potřeba si říci, co se vlastně pod tímto pojmem skrývá. Custom nebo customer znamená zákazník a u motocyklů se tento výraz používá pro stroje upravené na přání zákazníka. Custom tak může být stavba, která vznikla od základu podle přání tvůrce nebo klienta, ale i sériovka, která třeba dostane jen jiný lak, blinkry nebo koncovku výfuku. Liší se i výše investice. Jsou stroje pořízené za pár tisíc, na kterých ale autor strávil stovky hodin práce, a jsou motorky od profesionálních úpravců za víc než milion. Všechny ale mají na výstavě své místo. Hodnotí se hlavně nápad a provedení.

Proč by si návštěvníci Motosalonu neměli Czech Custom GP nechat ujít?

Budou mít jedinečnou šanci vidět na jednom místě opravdu špičkovou přehlídku unikátních motorek. Svým rozsahem a zastoupením jde o největší akci ve střední Evropě, která ukáže, co se na tomto poli aktuálně děje. Velká část úpravců navíc na výstavě přímo bude a bude možné s nimi třeba pohovořit. To vše v příjemné neformální motorkářské atmosféře bez zbytečného cirkusu kolem.Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz