» Aktuality

ODBORÁŘI SI NEVYMOHLI ÚSTUPKY V CHYSTANÝCH ÚPRAVÁCH TARIFŮ

Praha 6. září (ČTK) - Zdravotnické odbory si na dnešním jednání nevymohly na ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi (TOP 09) ústupky ve změnách tarifů, jež podle nich výrazně sníží platy. O vyhlášení stávkové pohotovosti a účasti na demonstraci, kterou chystají odborové svazy na 21. září, rozhodnou až podle výsledků dnešního večerního jednání odborářů s premiérem Petrem Nečasem (ODS).


"V tuto chvíli žádné ústupky nejsou, protože žádný definitivní návrh, který by zcela jistě určoval, jak to bude, není ještě připraven," řekl po jednání novinářům Heger. Připomněl, že tabulkový návrh, který ruší zvýhodnění zaměstnanců za počet odpracovaných let, vyžaduje změny v zákoníku práce, a o nich se jedná.
"Rozcházíme se z naší strany dnes neuspokojeni. Nechceme změny v zákoníku práce, které by rušily tarify," řekla novinářům místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivana Břeňková.
Heger soudí, že platy ani po zrušení věkových stupňů výrazněji neklesnou, už dnes tvoří třeba u lékařů tarif jen 40 procent platu. Chápe prý, že odboráři cítí plánované škrty jako urážlivé pro zaměstnance. Sám by si uměl představit, že by určité odstupňování zůstalo. "Dostal jsem příslib od ministrů financí a práce a sociálních věcí, že ještě za jednotlivé dotčené resorty se bude jednat," uvedl.
Příslib, že se o úpravách a tarifech pro zdravotníky bude jednat, není podle Břeňkové pro odboráře přijatelný. Nemají záruku, že se tak stane. Nemají v rukou ani žádné návrhy, s nimiž by souhlasili. "Vše, co zatím máme, je vždy pro zaměstnance zdravotnictví a sociální péče horší," řekla.
Ministerstvo práce a sociálních věcí, které platové tabulky vydává, chce ušetřit deset procent peněz na platech, navrhlo snížit o desetinu tarify a změnit tarifní tabulky. S návrhem nesouhlasí Lékařský odborový klub a Česká lékařská komora. Podle nich nepůjde o pokles tarifů jen o desetinu, zkušení pracovníci prý přijdou až o 40 procent tarifní složky.
Snížení platových tarifů tak podle odborů i komory povede k dalším odchodům kvalitních pracovníků do zahraničí a zhoršení kvality péče ve zdravotnictví a sociálních službách. Heger se však většího odlivu lékařů do ciziny neobává, sestry se podle něj do profese dokonce vracejí.
Břeňková soudí, že lékaři odcházet budou, sestry asi zůstanou, vážou je tu rodiny. Najdou si ale práci v jiném oboru. "Sestry se nebudou upisovat nemocnici, aby studovaly specializaci, ony prostě odejdou," řekla.
S platy bez tarifů mají špatné zkušenosti zaměstnanci akciových společností. Iva Řezníčková z trutnovské nemocnice řekla, že před pěti lety, kdy se nemocnice stala akciovkou, u nich byly tarify zrušeny. "Bylo apelováno na zaměstnance, stejně jako nyní, že stoupne individuální odměna. Realitou byl plošný pokles o několik tisíc korun," varovala.

ČTK



Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz