» Aktuality

ZAMĚSTNAVATELÉ A ODBORY KRITIZOVALI ZMĚNY V NEMOCENSKÉ

Praha 19. října (ČTK) - Zástupci zaměstnavatelů i odborů kritizovali na jednání Rady hospodářské a sociální dohody, takzvané tripartity, návrhy vlády na změny v oblasti nemocenské. Odborům také vadí snaha ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) na zavedení centrálního úřadu práce místo současných 77. Novinářům to po jednání řekli jeho účastníci.


Zaměstnavatelům vadí, že vláda odeslala do Poslanecké sněmovny návrh na prodloužení doby, po kterou zaměstnavatelé hradí zaměstnanci během nemoci náhradu mzdy, ze dvou na tři týdny. "Podnikatelé tento návrh nepřijímají, protože je to další zátěž, kterou si dnes už nemůžeme dovolit," řekl prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Odbory zase kritizovaly snížení nemocenské. Ta v minulosti činila do 30. dne pracovní neschopnosti 60 procent denního vyměřovacího základu, od 31. až do 60. dne dočasné pracovní neschopnosti 66 procent a poté 72 procent. Pro rok 2010 byla dočasně snížena na 60 procent vyměřovacího základu pro celé období. Podle vládního návrhu se má stát snížení trvalým. "My se domníváme, že hlavně u té třetí skupiny, která je dlouhodobě nemocná, k tomu vláda necitlivě přistoupila," řekl předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil s tím, že odbory vyzvaly vládu k jinému řešení.
Odbory kritizovaly také snahy vlády o zavedení centrálního úřadu práce. "Na půdě Poslanecké sněmovny je dnes poslanecký návrh ohledně centrálního úřadu práce a současně probíhá připomínkové řízení k tomu samému zákonu," řekl Zavadil. To podle něj není standardní proces. Standardní proces by byl, aby to prošlo tripartitou a mohli se k tomu vyjádřit sociální partneři. "Pokud to tak bude pokračovat, tak by lidé měli přijít k volbám, a ten Senát zvolit tak, aby to skutečně byla pojistka," řekl před víkendovým druhým kolem senátních voleb Zavadil ke způsobu projednávání zákona.
V současnosti existuje 77 zcela samostatných úřadů práce, které mají asi 250 pracovišť zaměřených na zaměstnanost a zhruba 400 poboček státní sociální podpory. Systém není podle předkladatelů změny pružný, přináší nejednotu rozhodování a je finančně náročný. Nynějších 77 úřadů tak má podle návrhu nahradit Úřad práce České republiky se sídlem v Praze. Bude mít 14 krajských poboček. Aby byl úřad dostupný pro obyvatele, vzniknou kontaktní pracoviště v 226 pověřených obcích.
Provozní náklady nyní činí asi 1,7 miliardy korun ročně. V případě změny je podle autorů předlohy možné ušetřit už první rok zhruba 175 milionů korun.

ČTK                          



Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz