» Magazín

ALŽBĚTA II. - PRACUJÍCÍ ŽENA

ALŽBĚTA II. - PRACUJÍCÍ ŽENA

Nejpopulárnější panovnice současnosti oslavila úctyhodné 90. narozeniny. V Mladé frontě při této příležitosti vychází kniha Alžběta II. Její strýc Edward VIII. v roce 1936 abdikoval navzdory všem vlivům, aby se mohl oženit s neurozenou a dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou. Alžbětin otec, princ Albert, tedy nastoupil na anglický trůn jako Jiří VII. a Alžběta se tak stala dědičkou trůnu.

Narodila 21. dubna 1926 v Londýně a byla pokřtěna jako Alžběta Alexandra Marie. Při jejím narození nikoho ani ve snu nenapadlo, že by jednou měla usednout na trůn.  Alžběta II. čte tajné zprávy výzvědných služeb a jako jediná na této planetě se jimi zabývá už od dob Stalina. Vždycky když před Buckinghamským palácem zastaví vůz s novým premiérem, dotyčnému se nervozitou zrychlí dech. Nejde políbit ruce vetché prababičce. Jde se uctivě poklonit panovnici, která ho jedinou otázkou může zredukovat na politického zelenáče. Jaké byly začátky dospělé budoucí královny? O tom se dočtete v knize Alžběta II. – Pracující žena. 


Alžběta do svých deseti let snila o tom, že se provdá za farmáře a bude žít obklopená koňmi, krávami a psy. Zhroutil se jí svět, když se její plachý otec nečekaně stal králem a rodina musela do Buckinghamskeho paláce. „Bylo to jako bivakovat ve starém muzeu plném myší...“ Otci, s kterým do té doby skákala panáka, se musela začít klanět a i v zahradě mít naražený klobouk a chovat se způsobně. Alžběta v jednadvaceti přesvědčila nejhezčího oficíra v britském impériu, aby se do zlaté klece nechal zavřít s ní a společně zmodernizovali monarchii tak, že zůstala institucí, na kterou jsou všichni Britové pyšní.

Alžběta odmítla být loutkou nebo filmovou hvězdou, tvrdě ve svém úřadu pracovala. Matka čtyř dětí si vysloužila v historii místo poslední skutečné a globálně uctívané královny.

Autorka: Anastázie Harris

279 Kč | vázaná bez přebalu | 200 stran + 24 stran přílohy | 130 x 200 mmCopyright © 2020 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz