» Magazín

26. ročník MFF Praha - Febiofest uvedl přes 150 filmů, většinu v české premiéře

26. ročník MFF Praha - Febiofest uvedl přes 150 filmů, většinu v české premiéře

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest proběhl od 21. do 29. března v Praze a od 1. do 18. dubna v dalších 14 regionech celé České republiky. V rámci téměř 50 projekčních dní se uskutečnilo více než 500 projekcí 154 festivalových filmů. 135 z nich bylo uvedeno v české premiéře. Festivalu se zúčastnilo celkem 69 500 diváků.


Během 26. ročníku MFF Praha – Febiofest byly uděleny čtyři statuární ceny Kristián za celoživotní přínos kinematografii. Na slavnostním zahájení festivalu 21. března v Obecním domě v Praze Kristiána převzala česká herečka Jiřina Bohdalová a v zastoupeníbyla cena za celoživotní přínos světové kinematografii předána také americkému herci Peteru Fondovi. Po třídenním pobytu v Praze, prezentaci svého nového filmu Šťastný to muž i veřejně přítupné masterclass, si odnesl ve čtvrtek 28. března z festivalu Kristiána dánský oscarový režisér Bille August a na závěrečném ceremoniálu toto ocenění pro českého režiséra Jiřího Menzela převzala jeho manželka Olga Menzelová.

Vítězem soutěžní festivalové sekce Nová Evropa se stal slovenský film režiséra Teodora Kuhna Ostrým nožem, jenž uspěl v hodnocení třiatřicetičlenné poroty v čele s fotografem Janem Saudkem. Za emotivní drama o otci, jemuž skupina neonacistů zavraždí syna a on si musí pro spravedlnost dojít sám, si tvůrci odnesli výhru 5 000 eur. Film, který porota vybrala z deseti snímků začínajících evropských filmařů, uvedla do českých kin 25. dubna distribuční společnosti Bontonfilm.

Předána byla také Amnesty International Febiofest Award, kterou získal snímek Náklad režiséra Ognjena Glavoniće. Jde o režijní debut srbského režiséra, který reflektuje stále aktuální téma nedávné minulosti bývalé Jugoslávie. V porotě hodnotící sedm soutěžních titulů zabývajících se tématikou lidských práv zasedl herec Petr Vacek, dánská režisérka Isabelle Eklöf a Petr Benda z Amnesty International.

Vítězem kategorie jednotlivců v rámci veřejné soutěže I ty jsi filmařem se stal Filip Rzepka se snímkem World of Actors. Druhé místo získal Jan Paul s filmem Cohera a na třetím místě skončil Martin Studnický, který natočil film Hlupáci. V kategorii školní týmy to potom byla dvojice Darek Husták a Jakub Syrovátka s filmem Nevěřte všemu, co na internetu vidíte, druzí skončili Jan Ryba, Filip Lizner a Ondřej Veselý s filmem Moment pravdy, třetí pak Adam Závěrka a Stanislav Nacár se snímkem Buď online. Partnerem soutěže byla společnost O2 Česká republika a ceny vítězům předala Marie Mališková, manažerka společenské odpovědnosti a sponzoringu O2.

Zahajovacím filmem 26. ročníku MFF Praha – Febiofest byl film Davida Loweryho Gentleman s pistolí vystavěný na excelentním výkonu amerického herce Roberta Redforda.

Zakončovacím filmem festivalu bylo životopisné drama o komediální dvojici Stan Laurel a Oliver Hardy režiséra Jon S. Bairda Stan a Ollie, který festival slavnostně zakončil jak v Praze 28. března, tak i 18. dubna v rámci regionálních ozvěn na slavnostním ceremoniálu ve zlínském kině Golden Apple Cinema.

V rámci 49 projekčních dní v Praze a regionech se uskutečnilo na přes 500 projekcí (přes 400 projekcí v Praze a téměř 100 projekcí v regionálních městech). Festival uvedl celkem 154 filmů, z toho 110 nedistribučních titulů a 44 snímků, které následně diváci mohou zhlédnout v českých kinech. Z celkového počtu bylo 135 fimů uvedeno v české premiéře. Na MFF Praha – Febiofest byl uveden film Drsný život Juice Leskinena finského režiséra Teppa Airaksinena ve světové premiéře.

Febiofest přivítal v Praze přes 120 významných filmových tvůrců. Ze zahraničí dorazilo 66 filmařů, domácích tvůrců a herců festival představil 55 a dalších 22 filmových profesionálů se zúčastnilo akcí dnů Film Industry. Největší ohlas si vysloužil francouzský herec a režisér Louis Garrel, který přijel představit svůj autorský film Věrní nevěrní, jenž vstoupil do kin 4. dubna díky společnosti Film Europe.

V rámci festivalu se uskutečnilo přes 170 diskuzí s tvůrci, lektorských úvodů, masterclassů a moderovaných debat. Nejoblíbenějšími filmy festivalu byly snímky Mia a bílý lev, Mirai, dívka z budoucnosti, Zraněná srdce, U brány věčnosti, Gentleman s pistolí, Dokážete mi kdy odpustit?, Vymazaný kluk, Bílá vrána či Free Solo.

Regionální ozvěny MFF Praha - Febiofest se uskutečnily od 1. do 18. dubna 2019 ve 14 městech České republiky: České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň, Beroun, Jihlava, Ostrava, Mikulov, Kladno, Liberec, Děčín, Olomouc, Uherské Hradiště, Chomutov, Zlín. Slavnostní zahájení se uskutečnilo 1. dubna v DK Metropol v Českých Budějovicích a slavnostní zakončení proběhlo již tradičně 18. dubna v Golden Apple Cinema ve Zlíně.

27. ročník MFF Praha – Febiofest proběhne v Praze ve dnech 19. – 27. 3. 2020.Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz