» Profesionálové

MARKÉTA TOBĚRNÁ - ZAKLADATELKA EKOFARMY ŠŤASTNÁ KOZA

MARKÉTA TOBĚRNÁ - ZAKLADATELKA EKOFARMY ŠŤASTNÁ KOZA

Ekofarma Šťastná koza hospodaří na výměře 10 hektarů. Oněch deset hektarů trvalých travních porostů využívá k pastvě stáda koz i dvou dojnic a zajištění základního krmiva na zimní měsíce pro tato hospodářská zvířata. Základní stádo tvoří přes tři desítky koz plemene Bílá krátkosrstá koza i kříženek mléčných plemen a dvě dojnice Jerseyského skotu.


Farma ekologicky hospodaří pod dohledem Biokontu od prvopočátku, tedy od druhého roku své existence. Dynamický vývoj Ekofarmě Šťastná koza nelze upřít. V roce 2010 přišlo na farmu prvních osm koz. O rok později Markéta Toběrná začala prodávat mléko ze dvora a od roku 2012 je zde registrovaná sýrárna, která vyrábí nemalé spektrum biovýrobků. A v loni, po pěti letech existence, zahájili ve Šťastné koze, jako první v České republice, distribuci mléčných biovýrobků bedýnkovým způsobem.

Kozí sezona 2016

Sezona dojení koz byla zahájena na Velikonoce. V průběhu roku bude k odběru kromě mléka čerstvý kozí sýr a také kozí tvaroh. „Letos se chystáme opět ochucovat čerstvé sýry a později i zrající. Jako příchutě plánujeme použít olivy, barevný pepř, chilli a brusinky,“ říká Markéta Toběrná. Kromě čerstvých kozích výrobků vyrábí farma i tvrdé kozí sýry, které zrají řadu měsíců.

Zámecký sklep

Kravské i kozí sýry od loňského léta zrají ve sklepení zámku v Bílovci. „Vzhledem k tomu, že prostory na farmě nejsou ke zrání sýrů ideální, hledali jsme vhodný hluboký sklep se stálou teplotou kolem 12°C a vysokou vlhkostí, což je ke zrání našich sýrů důležité. Po marném hledání v blízkém i vzdálenějším okolí jsme dostali nabídku na pronájem části zámeckého sklepa v prostorách Bíloveckého zámku. Umístili jsme zde zkušební várku sýrů a zjistili, že sýrům se v tomto prostředí pod ochranou dobrých zámeckých duchů daří znamenitě,“ svěřila se Markéta Toběrná.  Jako novinku na pokřtění sklepa zde nechali uzrát první várku pařených sýrů italského typu (Provolone), které mají zatím pracovní název "Oběšenec".

Komunitou podporované zemědělství

„Naším přáním je dodávat produkty nikoliv obchodníkům, ale přímo konečným spotřebitelům z našeho okol,“ říká Markéta Toběrná. Nejedná se pouze o přímý prodej ze dvora, ale také o bedýnkový systém na principu komunitou podporovaného zemědělství.

V případě prodeje ze dvora lze uspořádat výrobní program dle potřeb zákazníků, kteří si objednají produkty předem.  V biokvalitě je k dispozici syrové kozí mléko, čerstvý sýr, syrovátka, tvaroh, jogurty, kefír a ricotta, tvrdé sýry a další výrobky.  V pracovních dnech je možný osobní odběr po ranním a večerním dojení.


Kontakt: Ekofarma Šťastná koza, Markéta Toběrná, Velké Albrechtice 95
tel.: 737 171 512, info@stastnakoza.cz, www.stastnakoza.czCopyright © 2023 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz