» Veletrhy

EVROPSKÁ VÝSTAVA PSŮ VŠECH PLEMEN SE USKUTEČNÍ O VÍKENDU V BRNĚ

EVROPSKÁ VÝSTAVA PSŮ VŠECH PLEMEN SE USKUTEČNÍ O VÍKENDU V BRNĚ

Česká republika je ve světě považována za zemi pověstnou velkým množstvím pejskařů. Výbornou pověst má náš chov psů s průkazem původu, tedy s rodokmenem a i díky tomu má česká kynologie tu čest pořádat v letošním roce Evropskou výstavu psů všech plemen - EUROPEAN DogSHOW.


Výstava se bude konat v areálu Veletrhy Brno (BVV) ve dnech 23. -26. října. Bude se jednat o největší akci v historii české kynologie a odborníci i laici se budou mít na co dívat a co obdivovat. Na Evropskou výstavu psů všech plemen je celkem přihlášeno 14652 psů. Ve stejném termínu se koná také Národní výstava, kam je přihlášeno 6212 psů.

Rozhodčí, kteří mimochodem přijedou z celého světa, budou ve čtyřech výstavních dnech hodnotit 20 864 psů. Diváci mohou vidět plemena, která jsou u nás dobře známá, ale i plemena, která by se dala označit za raritní. Mezi nejpočetněji zastoupené patří např. zlatí retrieveři, kterých se přihlásilo 234, příznivce společenských plemen určitě potěší 235 čivav nebo 173 mopsů. Ten, komu se líbí plemena velká a přátelská se určitě přijde podívat na 208 bernských salašnických psů nebo 201 německých dog. Velká konkurence bude i v plemenech loveckých od oblíbeného jezevčíka, přes elegantní ridgebacky až po inteligentní ohaře.  Ve výstavním katalogu budou zapsána i plemena pro nás takřka neznámá, jako je laponský pes, posávský honič nebo brazilský teriér. Uvedená plemena jsou jen malou nabídkou, protože se na výstavě představí víc než 300 různých plemen psů.

 

Výstava se dělí na dvě části. V té první se hodnotí jednotliví psi a nejlepší z nich pak postupují do závěrečných soutěží, kde se tentokrát bude např. vybírat nejlepší štěně, nejlepší dorostenec nebo nejlepší pár psů. Vyvrcholením celé výstavy bude výběr nejkrásnějšího mladého psa, nejkrásnějšího psího seniora a samozřejmě výběr vítěze celé výstavy. Určitě si každý dovede představit, jaká to je sláva mít doma nejkrásnějšího jedince z 14652 psů a fen.  Základní posuzování začíná poměrně brzy, a to v 9:15 hodin. Samotné soutěže přijdou na řadu v 15 hodin. Pro diváky bude připravena prostorná tribuna a velká obrazovka ukáže detailně i ty nejmenší psy. Součástí výstavy bude doprovodný program.  Jistě jen málokdo si nechá ujít soutěž v tanci se psem, představení našich národních plemen či ukázky různých typů výcviku. Účast přislíbili i policejní psovodi, takže diváci budou mít příležitost vidět, jak pracují psi - profesionálové.