» Tiskové zprávy

NEJVÍC NOMINACÍ NA CENY ČESKÉ FILMOVÉ KRITIKY MÁ JAN PALACH

NEJVÍC NOMINACÍ NA CENY ČESKÉ FILMOVÉ KRITIKY MÁ JAN PALACH

Celkem 14 děl se dočkalo nominace na Ceny české filmové kritiky. Nejvíc – šest – jich má drama Roberta Sedláčka Jan Palach, přibližující Palachův život před jeho osudným činem v lednu roku 1969. V počtu nominací následují: Domestik a Všechno bude. Tyto tři snímky se také utkají o titul nejlepšího filmu roku.


Film Jan Palach získal 6 nominací včetně nejlepšího filmu, režie, scénáře i obou hereckých kategorií. Představitel titulní role Viktor Zavadil by se navíc mohl stát i objevem roku. Robert Sedláček se tak může vrátit k úspěchu, který na Cenách filmové kritiky 2011, který slavil s filmem Rodina je základ státu. „Minimalistická studie rozpadu těla a vztahu“ Domestik, debut Adama Sedláka, se uchází o nejlepší film, režiséra, ženský herecký výkon a také v kategorii audiovizuální počin – to díky zvukovému designu filmu. Tragikomickou road movie o dospívání Všechno bude natočil režisér Olmo Omerzu, držitel Ceny filmové kritiky pro nejlepší film roku 2016 za Rodinný film. Letos se svým týmem doufá v úspěch ve scenáristické a režijní kategorii a také v sošku pro nejlepší film roku.

Kdo bude objevem a dokumentaristou roku?

O titul nejlepšího dokumentárního filmu roku se uchází Až přijde válka Jana Geberta, sledující lídra slovenské paramilitární organizace Slovenští branci, sonda do dějin českého skateboardingu King Skate od Šimona Šafránka a příběhy mladých lidí na prahu dospělosti Nic jako dřív v režii Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské. Tento film si připsal taky nominaci na nejlepší audiovizuální počin, a to díky kameře Lukáše Kokeše.

Kategorie Mimo kino vyzdvihuje televizní, online a další počiny, jež se neobjevily v české kinodistribuci.Letos jsou to Dukla 61, dvoudílný televizní film o největší důlní katastrofě druhé poloviny 20. století, sportovní dokument Ondřeje Hudečka Nagano Tapes a kriminální minisérie Jana Hřebejka Rédl. 

Cena innogy pro Objev roku vyzdvihne buď režisérku filmu Chvilky Beatu Parkanovou, herce Viktora Zavadila (Jan Palach),nebo režiséra Jakuba Červenku, kterýstojí za filmem Hovory s TGM. Oba dva debutující režiséři dali mimo jiné příležitosti hercům nominovaným v ženské (Jenovéfa Boková) a mužské (Martin Huba) kategorii.

Do rukou nejlepších tvůrců ceny poputují v sobotu 2. února 2019. Slavnostní ceremonii v pražském Divadle Archa, kterou bude moderovat dvojice Jana Plodková a Jiří Havelka, mohou od 20.20 sledovat v přímém přenosu diváci na programu ČT art. Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků a kritiček budou pak veřejně dostupné online na webuwww.filmovakritika.cz, který má novou podobu.

Ceny české filmové kritiky organizuje Sdružení českých filmových kritiků za podpory hlavních partnerů, kterými jsou innogy, Česká televize, Státní fond kinematografie a Ministerstvo kultury. Dalšími partnery cen jsou Divadlo Archa a Mowshe.

 

Kompletní nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2018

Nejlepší film:

Domestik – Jakub Jíra (producent)

Jan Palach – Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz, Silvia Panáková, Erik Panák, Jan Maxa (producenti)

Všechno bude – Jiří Konečný (producent)

 

Nejlepší dokument:

Až přijde válka – Jan Gebert

King Skate – Šimon Šafránek

Nic jako dřív – Lukáš Kokeš, Klára Tasovská

 

Nejlepší režie:

Domestik – Adam Sedlák

Jan Palach – Robert Sedláček

Všechno bude – Olmo Omerzu

 

Nejlepší scénář:

Chata na prodej – Tomáš Pavlíček, Lucie Bokšteflová

Jan Palach – Eva Kantůrková

Všechno bude – Petr Pýcha

 

Nejlepší herečka:

Domestik – Tereza Hofová

Chvilky – Jenovéfa Boková

Jan Palach – Zuzana Bydžovská

 

Nejlepší herec:

Hastrman – Karel Dobrý

Hovory s TGM – Martin Huba

Jan Palach – Viktor Zavadil

 

Audiovizuální počin:

Domestik, zvukový design – Jan Šulcek, Jakub Jurásek

Hmyz, výtvarná stylizace – Jan Švankmajer

Nic jako dřív, kamera – Lukáš Kokeš

 

Mimo kino:

Dukla 61 – David Ondříček, Jakub Režný, Matěj Podzimek

Nagano Tapes – Ondřej Hudeček, Jon Weinbach

Rédl – Jan Hřebejk, Miro Šifra

 

Cena innogy pro objev roku:

Jakub Červenka – Hovory s TGM

Beata Parkanová – Chvilky

Viktor Zavadil – Jan Palach

 

Tisková zpráva Sdružení české filmové kritikyCopyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz