» Tiskové zprávy

Z NULY K VYSNĚNÝM PROFESÍM – ZNEVÝHODNĚNÝM DĚTEM STAČÍ ROK A 100 TISÍC

Z NULY K VYSNĚNÝM PROFESÍM – ZNEVÝHODNĚNÝM DĚTEM STAČÍ ROK A 100 TISÍC

Pilotní ročník projektu Samsung Tvoje šance změnil osudy devíti dospívajících z Česka a Slovenska a získal ocenění Gesto roku 2018. Nyní startuje druhý ročník s 12 znevýhodněnými, zato nadanými středoškoláky. Sedm děvčat a pět chlapců má na svůj profesní rozvoj a splnění vizí jeden rok, 100 tisíc korun a podporu lidí z praxe.


„Projekt neznamená pouze finanční pomoc znevýhodněným dětem. Během celého roku musí účastníci absolvovat nabitý program profesního rozvoje, který je posouvá v životě dál. Získají příležitost na sobě pracovat a vzdělávat se, otevřou se jim možnosti, na které by ze své pozice nikdy nedosáhli. Podobně intenzivní podpora dětí s nelehkými životními podmínkami v Česku a Slovensku neexistuje,“ uvedla Zuzana Mravík Zelenická, manažerka CSR programů společnosti Samsung. Ta na projektu spolupracuje s neziskovou organizací Nadání a dovednosti. „Letos proběhne sedm víkendových workshopů v Praze a Bratislavě pod vedením odborníků z mnoha oblastí, účastníci budou po celou dobu projektu vedeni kariérním poradcem. Mohou absolvovat zahraniční kurzy, veletrhy, semináře nebo složit licenční zkoušky, které pro svůj záměr potřebují. Povolené je vše edukativního rázu, co jim vylepší profesní portfolio a na co stačí rozpočet,“ dodala Zelenická.

Loňských devět průkopníků projektu tak stihlo za necelý rok desítky workshopů ve dvou zemích o celkové délce 160 hodin. Absolvovalo stovky hodin individuálních konzultací, 34 exkurzí ve firmách, státních institucích i obecně prospěšných společnostech, k tomu 49 kurzů či seminářů a 35 konferencí a přednášek.

„Kromě společných workshopů si každý během roku plní svoji osobní profesní strategii vytyčenou v počátcích projektu s kariérním poradcem. V praxi to vypadá tak, že účastníkovi, kterého zajímá například marketing, ale ještě si není jistý konkrétní oblastí, ukážeme portfolio pracovního trhu, a to pomocí exkurzí a stínování ve firmách. Naplánujeme vzdělávací kurzy a aktivity z oboru. Naučí se pracovat v různých grafických programech, absolvuje kurzy marketingu a sociálních sítí, naučí se spravovat PPC reklamy, ovládat asertivní komunikaci, orientovat se v obchodu a networkingu. Absolvuje stáže v rozličných marketingových agenturách a jazykový kurz v Anglii. Založí si živnostenský list a začne plnit své portfolio prvními zakázkami. Jedná se o tzv. dream job inkubátor,“ přiblížila Zuzana Mravík Zelenická.

Podle individuálních kariérních vizí tak loni dvě účastnice v pilotním ročníku projektu prošly fotografickým kurzem a naučily se pracovat s programy na úpravu fotografií, pět dětí vyrazilo na dvoutýdenní jazykový kurz do Brightonu, další student ve spolupráci s kreativní agenturou zdokonalil svůj startup v oblasti doučování, vymyslel nové logo, grafický vizuál a vytvořil moderní webové stránky. Někteří si založili vlastní blog, absolvovali kurz copywritingu nebo prošli redakcemi Seznam.cz, TV Óčko či Forbes. Na základě vlastních preferencí studenti poznali chod advokátní kanceláře, navštívili Mezinárodní soud v Haagu, Poslaneckou sněmovnu ČR, zúčastnili se konferencí a veletrhů doma i v zahraničí a poznali řadu nových lidí a důležitých kontaktů.

„Záleží jen na samotných účastnících, co by chtěli dokázat. Profesionálové v projektu jim poté ukáží směr a pomohou s realizací. Celoroční program není jednoduchý a vyžaduje hodně úsilí a práce na sobě. Víme ale, že už jenom přihláška do projektu znamená, že uchazeč chce svoji pozici ve společnosti změnit, že věří, že je to reálné. A právě tahle motivace a ochota sebevzdělávání byla nejdůležitějším vodítkem výběru účastníků,“ popsala Zuzana Mravík Zelenická.

Navzdory nelehké životní situaci pojí všechny bývalé i současné účastníky projektu touha pomáhat a být prospěšný svému okolí. Ať už se potýkají se špatnými podmínkami v rodině, zdravotními problémy, ústavní péčí, nebo nedostatkem finančních prostředků, chtějí se z této škatulky vymanit a dosáhnout společensky odpovědné profese – například advokát, který zastupuje rodiny v nouzi, nebo sociální pracovnice.

„Úspěch prvního ročníku tkvěl právě ve výběru kvalitních účastníků. Jejich zájem a angažovanost pro nás byly velkou radostí. Všichni věnovali projektu množství času a energie, ušli velký kus cesty. Někdo šel přímo, jiný zkusil dvě tři možnosti a nakonec si zvolil tu správnou. Těší nás, že jsme stáli u zrodu devíti nových osobností, u přerodu teenagerů v dospělé cílevědomé lidi. Ten kontrast ‚před a po‘ je značný,“ poukázala Zuzana Mravík Zelenická.

Letos se o to samé pokusí až 12 mladých lidí z Česka i Slovenska, kteří byli vybráni z 96 přihlášených. Navýšení počtu účastníků je jedna z mála změn, kterou si projekt Samsung Tvoje šance, oceněný v soutěži Gesto roku 2018, s sebou přinesl do druhého ročníku. „Navíc jsme do profesní části zapojili také kariérního poradce s přesahem do psychologie, abychom byli schopni co nejlépe identifikovat niterní problémy dětí, nejenom jejich kariérní cíle. Je těžké kariérně směřovat někoho, kdo má uvnitř sebe nějaký konflikt nebo blok. Proto jsme se rozhodli věnovat stejnou intenzitu kariérnímu i osobnostnímu rozvoji uchazečů,“ doplnila Zelenická.Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz