» Tiskové zprávy

Známé osobnosti podpořily prevenci předčasných porodů a malovaly Čepičky na doma

Známé osobnosti podpořily prevenci předčasných porodů a malovaly Čepičky na doma

Organizace Nedoklubko již tradičně slaví Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. Oslavami se snaží nejen poukázat na problematiku nedonošených miminek, ale také na špičkovou úroveň české neonatologie. Všechny novinky, které tato organizace na letošní rok připravila, představila ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková na tiskové konferenci v rámci celodenního programu na pražském Žofíně, kde se konala nejen zmíněná tisková konference, ale také odborná konference pro lékaře a sestry, setkání rodin předčasně narozených dětí a velký galavečer, kde byli oceněni ti nejlepší z oboru neonatologie.


Nedoklubko se velkou měrou podílí na prevenci předčasných porodů prostřednictvím projektu Pomáháme (ne)donošení, který podporuje výzkum MUDr. Michala Kouckého, Ph.D. Předčasný porod je i dnes nejzávažnější porodnický problém, snížení počtu předčasných porodů je přáním všech, kterých se jeho následky dotýkají. Prevence je cesta k tomu, jak tohoto cíle dosáhnout. A právě Nedoklubko se snaží zvýšit povědomí o této problematice a získat prostředky určené právě pro výzkum MUDr. Kouckého. Riziková skupina žen může získat možnost donosit své dítě blíže termínu, jejich miminka mohou získat cenný čas v děloze své maminky a tím i větší šanci na plnohodnotný život. „Aby bylo možné dosáhnout snížení počtu předčasných porodů, je třeba problémům v těhotenství aktivně předcházet. K tomu, aby toto bylo možné, je třeba více vědět o chybných procesech, které v těhotenství mohou nastat,“ vysvětluje MUDr. Koucký, který aktuálně hledá do výzkumu ženy na úplném počátku těhotenství. Více o projektu na www.nedoklubko.cz Registrace do výzkumu na www.nedoklubko.cz/pn/registrace

O tom, že kromě profesionální péče lékařů, je zejména v oboru neonatologie, velmi důležitá i práce sester, není pochyb. Proto vznikl projekt Nursing Now, který se snaží práci zdravotních sester ocenit. „Nursing Now je celosvětový projekt ICN a WHO k pozdvižení statutu a profilu ošetřovatelství. Má zviditelnit význam sester, podpořit jejich vliv a maximalizovat jejich přínos pro společnost. Cílem je zlepšení zdraví populace,“ vysvětlila PhDr. Martina Šochmanová, MBA – prezidentka České asociace sester a náměstek ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu Institutu klinické a experimentální medicíny. Projekt probíhá v letech 2018 – 2020 a bude ukončen u příležitosti 200. výročí narození Florence Nightingale, anglické ošetřovatelky šlechtického původu.

Mnoho projektů spojuje také Nedoklubko a značku Pampers. Nejen, že společně vybavují nenonatologická centra malinkými plenkami Pampers Preemie Protection, ale letos se podařilo také vybavit centra pelíšky Neobed do inkubátorů. „Cítím se na Žofíně velmi přirozeně, protože s Nedoklubkem sdílíme základní hodnoty. Partnerství je proto pro nás jasnou volbou,“ vysvětlil Zdeněk Řiháček, country manager Procter & Gamble pro ČR a SR. Rozdíl mezi klasickou plenkou a plenkou pro předčasně narozené děti je nejen ve velikosti. Plenka pro miminka do dlaně má svá specifika. Například má speciálně vyvinuté okraje, aby citlivou kůži miminek nepoškrábala či jinak neporanila, nebo aby netlačila na hadičky a sondy, které předčasně narozené děti musí mít. Plenky se vyrábí ve třech velikostech. Ta nejmenší velikost je určena už pro děti menší než 800 g. „Plenky se nedají koupit, a to je to, proč spolupracujeme velmi blízce s Nedoklubkem, protože my tyto plenky zdarma věnujeme do všech dvanácti neonatologických center, s kterými Nedoklubko spolupracuje. Tato spolupráce vznikla v roce 2018 a za tu dobu jsme do neonatologických center věnovali více než 960 000 plenek,“ vysvětlil Řiháček a dodal, že darováním plenek podpora neonatologických center nekončí: „Vybrali jsme spolu s našimi obchodními partnery 300 000 Kč a nakoupili jsme pelíšky Neobed do inkubátorů. Do každého centra jsme jich společně věnovali pět, čtyři klasické a jeden pro dvojčátka.“

Velmi zajímavým a milým projektem je projekt Čepička na doma, který je má za úkol podpořit maminku i miminko, když odcházejí z neonatologického centra domů. „Čepičku dostává maminka na neonatologickém oddělení, když je děťátko propuštěno do domácí péče. Je to hezký dárek. A zároveň příslib, že se jde domů. V ten moment už je vše tak, jak to mělo být. Je to příslib nových začátků...,“ vysvětlila smysl projektu výkonná ředitelka organizace Nedoklubko Lucie Žáčková.

Právě tento projekt přišla na Žofín podpořit celá řada známých osobností v čele s Hankou Kynychovou, která má sama předčasně narozená dvojčata Alexandru a Sofii. Ona sama by prý ocenila, kdyby tehdy věděla o Nedoklubku a získala tak informace o tom, že po porodu nebude od dětí odtržená, a jak bude vše probíhat. „Šla jsem na běžnou kontrolu a paní doktorka Kučerová mi řekla, že musím v Podolí už zůstat, že je Sofinka nevyživovaná, a že za deset dní půjdou holky na svět. Zpanikařila jsem, brečela jsem a zůstat jsem tam samozřejmě nechtěla. Měla jsem doma syna a ve fitku nebyly zajištěné záskoky. Ale záhy mi to všechno došlo, uvědomila jsem si, že se paní doktorka rozhodla správně, a že je teď nutné uposlechnout lékaře. Nakonec jsem si pak těch deset dní v nemocnici užila. Podívali jsme s Filipem na Rockyho, kterého jsem před tím nikdy neviděla. A těšila jsem se, až holky přijdou na svět a zbavím se všech těch monitorů a vyšetření,“ zavzpomínala známá cvičitelka, jak probíhalo období bezprostředně před porodem. Naštěstí pak nenastaly žádné komplikace, i když jedna z holčiček vážila jen něco málo přes 1000 g.
„Sofinka vážila 1, 10 kg Sašenka 1, 60 kg. Dnes jsem na akci Nedoklubka viděla, že lze zachránit i 500g miminko, takže moje holky byly vlastně velké a díky paní doktorce i dobře připravené na to, že přijdou na svět. Měla jsem to štěstí, že jsem to do Podolí, kde se o mě starali, měla kousíček, takže jsem mohla chodit za holkama kdykoliv jsem chtěla. Mohla jsem klokánkovat po dohodě s lékaři, bylo mi umožněno si je přebalovat.  Jen jsem přijala ten řád, který v Podolí je. Měla jsem vedení sestřiček. Řekly mi, když tady budete tehdy a tehdy, můžete dělat to a to a já jsem si toho hrozně vážila. Takže jsem s holkama byla vždycky celý den, co to šlo, hlavně na hodiny kojení a přebalování,“ popsala Kynychová.

Modelka a moderátorka Lucie Křížková se s problematikou předčasně narozených dětí nesetkala na vlastní kůži, ale prožívala tuto situaci s kamarádkou, s kterou byly těhotné ve stejném období. „Moje velmi dobrá kamarádka byla těhotná v podobné době jako já, ale miminko se jí narodilo předčasně. Naštěstí je ale všechno v pořádku a syn kamarádky chodí do první třídy stejně jako můj Davídek a vše dopadlo dobře,“ popsala Lucie a dodala, že ani ona se neubránila strachu z nedonošení: „Když jsem byla těhotná s oběma dětmi, tak se člověk neubrání myšlenkám, aby se dítě nenarodilo předčasně, nebo naopak, abych nepřenášela a miminko se nenarodilo moc velké a něco se nestalo. Já jsem měla to štěstí, že jsem rodila obě děti vždy skoro v termínu.“  Moderátorka pořadu Sama doma také přiznala, že myšlenkám na třetí miminko se nebrání. „Představa rozšířit rodinu se mi velmi líbí, ale není to úplně blízká budoucnost. Mezi oběma dětmi jsme měli skoro pět let odstup a bylo to ideální. Hlavně z toho pohledu, že jsem na ně často sama. Takže uvidíme, až bude Lolinka starší, tak za dva tři roky a bude příznivá situace v rodině. Zatím vše po dětech schovávám s tím, že se to jednou bude hodit,“ vysvětlila svoje pocity s úsměvem Lucie. Dcera Lola oslaví v lednu třetí narozeniny a chystá se do školky. Syn David je už školou povinný. „Byla bych ráda, kdyby Lola chodila do školky už od tří let, ale v Plzni je hodně dětí a státní školky jsou plné. Mám ale vyhlídnutou jednu soukromou školu, tak se tam asi půjdeme podívat. Stačilo by, kdyby tam Lolinka chodila dva dny v týdnu. Ne proto, že bych to potřebovala já kvůli práci a neměla pokryté hlídání, ale je společenská, má ráda kolektiv a já už jí úplně nestačím,“ uzavřela Křížková.

Podpořit projekt dorazila i Andrea Kalivodová, jejíž kamarádce se také předčasně narodilo miminko. „Mám kamarádku, která se narodila její dcerka dříve a moc jsem jim držela palce. Všechno vypadá dobře, holčičce už jsou tři roky a je krásná,“ vysvětlila operní diva, která je sama maminkou dvou krásných synů. „Moje děti prospívají skvěle. Adrianek oslavil páté narozeniny a Bastíčkovi budou brzy tři roky. Oba už chodí do školky a jsou doslova k sežrání,“ vyprávěla Andrea, kterou v předvánočním čase čeká mnoho vánočních koncertů s kolegou Marianem Vojtkem či s uskupením Opera Divas.

I tanečník známý se soutěže StarDance Marek Dědik má ve svém okolí čerstvou zkušenost s předčasným porodem. „Nejlepší kamarádka mojí manželky Terezky před dvěma měsíci předčasně porodila. Takže vše, co jsem tady dnes na akci Nedoklubka slyšel, jsme vlastně na dálku prožívali. Vše už je ale v pořádku, maminka i miminko jsou doma,“ sdělil svoji zkušenost Marek, který se prý druhému miminku nebrání. „Plánujeme druhé miminko co nejdříve, ale zatím nevím o tom, že bychom už byli v očekávání,“ smál se tanečník, který kromě jiných tanečních aktivit připravuje už čtvrtý ročník svojí soutěže Mia Cup, která je určena pro profesionální taneční páry a svým rozsahem je to druhá největší soutěž hned po Mistrovství České republiky.

Herečka Jana Bernášková žádnou zkušenost s předčasným porodem ve svém okolí nemá, i přesto jí však tato problematika není lhostejná a aktivity Nedoklubka, včetně prevence předčasných porodů, ráda podpořila. „Moje děti přišly na svět tak, jak měly. Jen u jednoho z nich se lékaři sekli o 800 g. Čekala jsem velké a tlusté miminko a narodila se malá žížalka,“ smála se dvojnásobná miminka. Mezi dětmi má věkový odstup téměř sedm let. „Justýna je teenager, už její třináct let a mám zakázáno o ní mluvit. Ale naše puberta probíhá hezky, je s ní sranda. Za to Teodor v září nastoupil do školy a je to náročné. Máme školu bez úkolů a bez známek, takže to je skvělé, ale stejně jsem netušila, že to bude taková změna. Ono s dětmi je to vlastně pořád náročné. I když jsou miminka nebo už vyrostou. Mám pocit, že i kdybych měla třetí a čtvrté dítě, tak se budu stále divit, co to mateřství přináší, vůbec totiž nezhodnocuji zkušenosti, protože každé dítě je tak jiné a potřebuje tak specifickou péči,“ posteskla si herečka známá z kultovního seriálu Vyprávěj. Školu bez známek a úkolů prý zvolila pro svého syna zcela záměrně. „Dcera byla hodně divoké dítě, takže jsme pro ni hledali vhodnou školu a zkoušeli jsme různé systémy. Proto jsme u Teodora najeli rovnou do systému, který nám nejvíce vyhovoval. Což je škola bez tlaku na výkon, snažíme se děti rozvíjet. Aby věděly, že se vzděláváme celý život a nekončí to školním rokem. Chceme, aby školu a učení vzdělávání měly rády,“ uzavřela Bernášková.

Zpěvačka Leona Machálková je maminkou téměř dospělého syna. Ani ona se ve svém nejbližším okolí nesetkala s problematikou předčasného porodu. Ale má ve svém okolí rodiče, který se museli potýkat s nějakým dočasným hendikepem či nemocí v útlém věku svého dítěte, proto si umí představit, co asi musí prožívat rodiče předčasně narozených miminek. „Já bych snad ani nedýchala a nespala, dokud bych nevěděla, že je miminko za nějakou rizikovou hranicí. Smekám a s obdivem se dívám na všechny odborníky a lidi, kteří se dokáží o tak malá miminka postarat, a navíc dívají všem rodičům velkou naději. Pokroky v medicíně jsou neuvěřitelně velké,“ vysekla poklonu zpěvačka všem lékařům a sestrám pracujícím na neonatologii. Ona sama svůj porod a bezprostřední okamžiky po něm prožila v Bangkoku, kde tehdy otec jejího syna Bořek Šípek pracoval. „Vzhledem k tomu, že partner tehdy stavěl hotel v Bangkoku, tak to byl takový plán. Věděli jsme, že se syn narodí v lednu, a protože v Thajsku máme spoustu přátel, ať už Thajců nebo Čechů, nechali jsme si poradit, do které nemocnice máme jít. Bořek nemocnici navštívil, vše zjistil a já jsem pak na základě zaslaných fotek a odkazů shledala, že je vše v pořádku. V žádném případně bych neriskovala, kdybych měla nějakou sebemenší pochybnost nebo nedůvěru či skrytou obavu. Nikdy bych do toho nešla, kdybych cítila, že můžu ohrozit dítě nebo sebe samotnou. Naopak to bylo něco, na co jsem se těšila. Věděla jsem, že se můžu s důvěrou do Bangkoku rozjet a nikdy jsem toho nelitovala. Nemocnice byla pozitivně vyhlížející a péče tam byla jak po profesionální, tak po lidské stránce skvělá a moc ráda na to vzpomínám,“ vysvětlila Leona s tím, že se do Bangkoku stále ráda vrací. „Synovi bude příští rok osmnáct, takže se do Bangkoku chystáme,“ uzavřela přední česká zpěvačka, která nikdy neodmítne podporu charitativních aktivit Nedoklubka, pokud jí to časové možnosti dovolí.

Nedoklubko chce do oslav Světového dne předčasně narozených dětí zapojit i širokou veřejnost. Proto budou 16. listopadu opět nasvícené významné české budovy purpurovou barvou, která značí statečnost. Proto je symbolem miminek do dlaně, které své první týdny života měly tak těžké.

Každý den v listopadu bude na instagramu a facebooku @nedoklubko zveřejněna fotka a heslo s tématikou předčasně narozených dětí.  V první polovině měsíce bude Nedoklubko v rámci osvěty upozorňovat na den 16. listopadu, kdy Nedoklubko (také předčasně) oslaví tento den tím, že vyzve veřejnost, aby si ten den na sebe vzali cokoliv v purpurové barvě. Ti, kteří se zapojí, bude Nedoklubko prosit o zveřejnění fotky na FB Nedoklubko nebo instagramu @nedoklubko s hashtagy #purpurovylistopad, #nedoklubko, #wpdcz, #wpd2019.

Více o činnosti Nedoklubka zde: https://www.youtube.com/watch?v=Ou3upTLbnJE

Práce sestřičky na neonatologii: https://www.youtube.com/watch?v=KLIjwTKa2qM

Kredit foto: Radoslav Vnenčák



Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz