» Tiskové zprávy

KONTROLNÍ HLÁŠENÍ DPH BUDE ŘEŠIT ÚSTAVNÍ SOUD

KONTROLNÍ HLÁŠENÍ DPH BUDE ŘEŠIT ÚSTAVNÍ SOUD

Kontrolní hlášení DPH bude řešit Ústavní soud. Názor Strany soukromníků České republiky sdílí čtvrtina senátorů. Právní rozbor, návrh ústavní stížnosti a výzva zákonodárcům. Tak vypadalo první kolo bitvy Strany soukromníků České republiky proti nesmyslnému kontrolnímu hlášení DPH. Druhé kolo pak obstarali senátoři. Pod ústavní stížnost se jich podepsalo celkem 21. Jde o větší podporu, než jaká je nutná. Podání stížnosti tak již nic nestojí v cestě.


Kontrolní hlášení budou muset od nového roku podávat všichni plátci DPH. Právnické osoby každý měsíc. Ti ostatní podle toho, jak často odvádějí daň. Strana soukromníků považuje kontrolní hlášení za další ránu do zubů živnostníkům a malým a středním podnikům. "Podání ústavní stížnosti je pro nás dílčím úspěchem. Zároveň jde o důkaz toho, že proti vládním kopancům do aktivních a pracovitých lidí se dá bojovat z mnoha pozic," uvedl předseda Strany soukromníků Petr Bajer. Velmi aktivní roli sehrál v získávání podpory pro ústavní stížnost senátor Ivo Valenta.

Hlášení nejsou náhradou za klasická přiznání, ale pouze jejich doplňkem. Jde vlastně o přehled všech přijatých a vydaných faktur. "Jde o údaje, které jsou v konkurenčním prostředí chápány jako citlivé. To vše teď bude uloženo v centrální elektronické evidenci vedené úředníky. Budou tak vědět vše o tom, jací jsou vaši obchodní partneři a v jakém objemu s nimi obchodujete. To je velmi snadno zneužitelné,"vysvětluje předseda 1. místopředseda Strany soukromníků Rudolf Baránek. Podle Ústavy České republiky má přitom každý právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním či jiným zneužíváním údajů o sobě.

Strana soukromníků navíc považuje zákon za zcela nepřiměřený. "Podle právních rozborů může být povinnost vnímána jako neústavní tehdy, pokud klade stejné povinnosti velkým i malým podnikatelům. Přitom dopad na ty malé je mnohem tvrdší," cituje odborníky Petr Bajer. Ústavní soud z obdobných principů dříve zhodnotil jako neústavní kauce vůči malým distributorům pohonných hmot.

Dalším velkým problémem kontrolních hlášení jsou naprosto nesmyslné a vysoké sankce. V případě, že finanční správa zjistí nesrovnalost, je okamžitě podnikateli udělena automatická pokuta a zaslána výzva k odstranění chyby do pěti dnů od doručení. Pro živnostníky a malé podnikatele s malým počtem zaměstnanců, nebo s žádnými zaměstnanci, to znamená konec dovolených a služebních cest, neboť nikdo neví, kdy výzva, v případě nesrovnalostí, bude doručena.

Hana Srncová

E: hana.srncova@hexxa.cz
Copyright © 2024 SPONTIS A-PRIORI
Programming FOLDINA.cz