Jeroným
» Sociální revue
Povinnost vrátit příspěvek nebo jeho poměrnou část má osoba, které byl vyplacen příspěvek na zvláštní pomůcku, jestliže:
Podmínkou je, že se osoba opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje a že je schopna řídit motorové vozidlo nebo je schopna být vozidlem převážena. Výše příspěvku na motorové vozidlo se stanoví s přihlédnutím k četnosti a důvodu dopravy, příjmu osoby a příjmu osob s ní společně posuzovaných a celkovým sociálním a majetkovým poměrům. Maximální výše příspěvku činí 200 000 Kč. Součet vyplacených příspěvků na zvláštní pomůcku nesmí v 60 kalendářních měsících po sobě jdoucích přesáhnout částku 800 000 Kč.
Poskytuje se jen osobě, která má příjem nižší než 8násobek životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob. Spoluúčast osoby činí 10 % z ceny zvláštní pomůcky, nejméně však 1 000 Kč. Žádá-li osoba opakovaně o příspěvek na různé zvláštní pomůcky v ceně do 24 00 Kč, lze tento příspěvek poskytnout, i když příjem osoby a příjem osob s ní společně posuzovaných přesahuje výše uvedený násobek životního minima (případ vhodný zřetele).
Příspěvek je poskytován pouze na ty zaměstnance, kteří pracují na pracovních místech vymezených nebo zřízených na základě dohody s Úřadem práce ČR jako chráněná pracovní místa a jeho výše činí měsíčně 75 % skutečně vynaložených mzdových nákladů na tyto zaměstnance, nejvýše však 8 000 Kč. Nově je zavedena finanční spoluúčast zaměstnavatele na vynaložených mzdových nákladech při zaměstnávání více než 50 % zaměstnanců se zdravotním postižením.
Sjednocením institutu chráněné pracovní dílny s institutem chráněného pracovního místa, je ve své podstatě jen sloučením dvou téměř shodných nástrojů podpory zaměstnávání OZP.
Karta sociálních systémů je novým nástrojem, který rozšiřuje nabídku poskytovaných služeb a garantuje vyšší uživatelský komfort. Bude obsahovat jméno a příjmení, číslo karty, rodného číslo (na zadní straně), podpis a fotografie. U osob zdravotně postižených bude karta obsahovat stupeň mimořádných výhod.
Nájemní byty jsou pronajímány na základě smluvního vztahu mezi dvěma subjekty, které se na předmětném nájmu dohodnou. Na jedené straně vždy stojí nájemce a na druhé, vlastník bytu, který může být soukromou či právnickou osobou, ale i obec.
Na přání odpovídáme na nejčastější otázky vážící se k těm nejsmutnějším stránkám lidského života.
Průkazy mimořádných výhod osvědčující stupeň mimořádných výhod (průkazy TP, ZTP a ZTP/P) vydané podle předpisů účinných do konce roku 2011 zůstávají v platnosti do uplynutí doby platnosti vyznačené v těchto průkazech, nejdéle však do 31. 12. 2015.
V současné době zákon umožňuje dva způsoby vydání průkazu pro osoby se zdravotním postižením, a to automaticky s přiznáním příspěvku na péči nebo v souvislosti s přiznáním příspěvku na mobilitu a samostatné.
Poskytuje se jen osobě, která má příjem nižší než 8násobek životního minima jednotlivce nebo životního minima společně posuzovaných osob. Spoluúčast osoby činí 10 % z ceny zvláštní pomůcky, nejméně však 1 000 Kč. Žádá-li osoba opakovaně o příspěvek na různé zvláštní pomůcky v ceně do 24 00 Kč, lze tento příspěvek poskytnout, i když příjem osoby a příjem osob s ní společně posuzovaných přesahuje výše uvedený násobek životního minima (případ vhodný zřetele).
Sociální dávky náleží kompetenčně Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Žádosti se podávají na místně příslušných Úřadech práce. Nutnými doklady je prokázání příjmů a nákladů na bydlení. U nájemních bytů je nutno mít buď oznámení o jednostranném zvyšování nájemného, nebo nájemní smlouvu, ze které bude patrná výměra bytu a výše nájemného.
Příspěvek na mobilitu je opakující se nároková dávka určena osobě starší 1 roku:
- která není schopna zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace (nebo které byly přiznány mimořádné výhody II. nebo III. stupně, a to po dobu platnosti průkazu ZTP nebo ZTP/P, nejdéle do 31. 12. 2015)
- která se opakovaně se v kalendářním měsíci dopravuje nebo je dopravována
- které nejsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče.
Příspěvek na zvláštní pomůcku se neposkytuje na pořízení: stropního zvedacího systému, schodišťové plošiny, schodolezu.
Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku má osoba, která má:
- těžkou vadu nosného nebo pohybového ústrojí
- těžké sluchové postižení
- těžké zrakové postižení
Životní a existenční minimum jsou uznané hranice peněžních příjmů, které jsou rozhodné pro přiznání některých dávek státní sociální podpory a dávek pomoci v hmotné nouzi. Částky životního a existenčního minima platné od 1. 1. 2012 jsou stanoveny nařízením vlády č. 409/2011 Sb., o zvýšení částek životního minima a existenčního minima.
Ochrana v oblasti bydlení je řešena v rámci systému státní sociální podpory poskytováním příspěvku na bydlení a v systému pomoci v hmotné nouzi doplatkem na bydlení. Životní minimum ani existenční minimum nezahrnují nezbytné náklady na bydlení.
Ostrava 2. ledna (PROTEXT) - Projekt e-Brigádníci dává lidem šanci na pracovní uplatnění a firmám usnadní nalezení kvalifikovaných odborníků. E-Brigadnici.cz otevírají nezaměstnaným, studentům či lidem na rodičovské dovolené pracovní příležitosti. Jednoduše se mohou rekvalifikovat a uplatnit přes internet.
Prozatím nejde o plošné zavedení tohoto typu „vyplácení“ sociálních dávek a jejich využívání je dobrovolné, avšak povinné budou u osob, u nichž bude prokázáno, že dávky nevyužily dle jejich účelu, ale například si za tyto prostředky koupily alkohol či skončily v hracích automatech. Prozatím jejich prostřednictvím nebudou vypláceny důchody.
Praha 13. září (PROTEXT) - Září 2011 se stalo důležitým milníkem pro trh osobních financí v České republice. Portál chytryhonza.cz představil první komplexní nástroj pro správu, porovnání a nákup finančních produktů on-line. Zákazníci tak již nemusí navštěvovat banky či pojišťovny a zdlouhavě hledat nejlepší nabídky. Stačí pár minut na internetu a ušetří čas, nervy i peníze.