Jeroným
» Sociální revue

Každoročně přibude v Česku do smutných statistik zhruba 9 000 nahlášených případů týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí, z nichž několik dokonce na následky špatného zacházení zemře. Podle odborníků je však tento počet až 10krát vyšší. Alarmující je, že se fyzického, psychického a sexuálního násilí na dětech dopouští nejčastěji někdo z rodiny nebo z nejbližšího okolí dítěte. Právě na včasnou detekci ohrožených dětí a edukaci dospělých v této oblasti se zaměřuje aktuální kampaň Dětského krizového centra s názvem „Nenecháme dětství zhořknout“. Kampaň je zároveň reakcí na nárůst zátěže v rodinách související s nelehkou situací v době pandemie COVID-19 a izolací dětí v dysfunkčních rodinách.

Sčítání lidu proběhlo v Československu vůbec poprvé v roce 1921. Od té doby se koná pravidelně každých deset let. Letošní sčítání lidu, domů a bytů odstartuje na území České republiky o půlnoci z 26. na 27. března. Jak formulář vyplnit a proč věnovat pozornost i nepovinným kolonkám? Letošní sčítání v první fázi mezi 27. březnem a 9. dubnem proběhne výhradně online, od 17. dubna přijdou na řadu domácnosti, které nevyužijí možnost formulář vyplnit elektronicky. Letošní sčítání bude navíc jednodušší než v minulosti.

Magistrát hl. m. Prahy se rozhodl tvrdě regulovat hazard. Od 1. 1. 2021 došlo k plnému zákazu technických her a ve 41 z 57 městských částí i k zákazu živých her. Zatímco fiskální důsledky jsou zřejmé (v příštích pěti letech rozpočet Prahy přijde o 1,27 miliardy Kč), zamýšlené pozitivní dopady do adiktologické oblasti jsou s velkým otazníkem. Na rizika spojená s regulací land-based hazardního hraní upozorňuje nová studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA).

Změny způsobené koronakrizí se na pracovním trhu v loňském roce projevily téměř okamžitě. Pracovní pohovory se takřka ze dne na den přesunuly do on-line světa, rapidně vzrostl počet lidí pracujících z domova, zvýšila se nezaměstnanost, ubylo fluktuantů. Další významné změny se ale na trhu práce projeví až letos.

Bezmála 80 procent českých domácností vlastní počítač. U rodin s dětmi je to dokonce přes 95 procent. Notebooky patří k vánočním hitům posledních pěti let a u běžných uživatelů rychle nahrazují stolní počítače. Bezpečnou recyklaci starých přístrojů ale mnozí lidé neřeší – zbavují se počítačů, ve kterých stále dřímá plno citlivých dat.

Již dlouho bylo voláno po změnách stavebního zákona, který byl černou můrou každého, kdo se chtěl pustit do jakékoli stavby. V platnost vstoupila novela zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací, která zahrnuje i významné změny stavebního zákona, správního řádu a dalších právních předpisů.

Současná situace a opatření spojená s pandemií Covidu 19 se dotkla všech domácností, asi nejnáročnější je pro rodiny s dětmi, které jsou školou povinné. Rodiče se stali učiteli a tráví s dětmi hodiny při učení a domácích úkolech. Podobná situace se odehrává i v dětských domovech. Jen zde na jednoho vychovatele připadá třeba i osm dětí.

Integrace 3P, z.s. byla založena především, aby vykrývala potřeby místních komunit, ale koronavirové časy zasáhly i do činnosti této organizace. Současný stav si vynutil změny priorit většiny z nás… Jak si s tím poradí Integrace 3P, z.s. přiblížila předsedkyně spolku Lenka Žáčková.

Je tomu skoro rok, co se nejen Česká republika, ale i celý svět vypořádává s koronavirovou krizí. Ta si kromě lidských životů, vyžádala i naprosté utlumení společenského života, což znamenalo na několik týdnů zavřené obchody, restaurace, kavárny, bary, hotely či všechny možné typy volnočasových aktivit. I když se od čtvrtka část opatření opět rozvolní, pro mnohé podnikatele je tato tíživá situace více než kritická a jsou vděční na každou pomoc. Kromě několika podpůrných balíčků jako jsou dotační programy Covid, kompenzační bonusy nebo odpuštění minimálních záloh, stojí za zmínku i Realitní portál hlavního města.

Že má řemeslo zlaté dno, jsme slýchávali už od našich babiček a dědečků. Nejeden z nich trval na tom, ať jsou jejich potomci řádně vyučeni dobrému řemeslu. A začíná to platit čím dál víc. Výjimečné však je, když svým řemeslem můžeme pomáhat především těm, kteří to opravdu potřebují. Potom můžeme říci, že jsme své řemeslo opravdu posunuli a třeba, že se stalo naším posláním.

Světový den předčasně narozených dětí připadá na 17. listopad a do oslav se i letos zapojuje značka Pampers, která dlouhodobě spolupracuje s neonatologickými centry po celé České republice a prostřednictvím organizace Nedoklubko věnuje plenky Preemies pro předčasně narozená miminka. U příležitosti světového dne značka Pampers vyčíslila, kolik plenek předala od července 2019 do června 2020. Celkem to činilo 12 594 balení pro nerušený spánek těch nejmenších.

Hlavní město i nadále rozšiřuje možnosti pro odběr vzorků při podezření na nákazu COVID-19. Nově se ve spolupráci s GHC Genetics otevřou v Praze další dvě nová odběrová místa. První se nachází na Vítězném náměstí v blízkosti východu z metra u křižovatky ulic Šolínova a Technická. Druhé odběrové místo, které bude v režimu drive-in, bude otevřeno poblíž vodní nádrže Džbán v ulici Nad Lávkou v areálu parkoviště. Obě nová místa budou fungovat na základě rezervačního systému.

Z 8 000 dětí, které v České republice vyrůstají v institucionální péči, odchází každoročně asi 300 z nich do dospělého života. Přibližně 60 % se ale jen obtížně začlení do společnosti a najde tu své místo. Nemají se na koho obrátit, jsou bez podpory a pomoci. Mají často pocit, že nikoho nezajímají. Nadační fond Krok domů usiluje o zásadní systémové změny, které by mladým dospělým mohly v tomto obtížném období pomoci. Rozhodl se proto pro realizaci průzkumu, jenž mapuje podmínky přípravy mladých dospělých a zaměřuje se také na zjišťování jejich potřeb.

Nelegální nosiče venkovní reklamy trápí veřejný prostor metropole dlouhodobě. Na pokyn radního pro majetek Jana Chabra společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) provedla víkendovou akci a odstranila více než dvě desítky nelegálních venkovních billboardů z městských pozemků. V podobných akcích bude město i nadále pokračovat.

Hýbejte se s TERIBEAREM aneb Prima pohyb s medvědem – powered by ŠKODA Auto je virtuální obdobou tradiční sportovně charitativní akce TERIBEAR hýbe Prahou, která je určena všem, kdo chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem. Nový formát akce vznikl v reakci na letošní mimořádnou situaci poznamenanou pandemií COVID-19. Pro zachování a možnou realizaci happeningu se Nadace Terezy Maxové dětem s partnery rozhodla dát jeho myšlence novou podobu a uchovat tak možnost pomáhat společně pohybem.